Listy nespokojných vozičkárov zabránili nezmyselnému opatreniu z dielne rezortu zdravotníctva. Od apríla mali lekári vozíky predpisovať len deťom od šiestich rokov, mladšie by sa k nim nedostali. Minister Richard Raši (Smer) plánované obmedzenie včera zrušil.

Otvorený list Rašimu poslala riaditeľka Centra samostatného života Ľudmila Gričová. Od 1. apríla totiž mali detské vozíky predpisovať lekári len tým ťažko telesne postihnutým deťom, ktoré dovŕšia šesť rokov. "Okrem toho, že je to totálny nezmysel, ide aj o diskrimináciu postihnutých detí na základe veku," konštatuje Gričová.

Sťažnosť ministrovi adresovala aj Terézia Drdulová zo Slovenskej spoločnosti pre spina bifida, ktorá združuje deti s vývojovou anomáliou chrbtice a miechy. "Neexistuje, aby nás štát takto obmedzoval. Len čo deti nebudú môcť sedieť na vozíku od troch rokov, nevezmú ich ani do materskej školy. Ako sa môžu vyvíjať a komunikovať s rovesníkmi?" pýta sa Drdulová, ktorej syn je tiež na vozíku.

 

Miroslav Zeman z firmy na predaj invalidných vozíkov poznamenal, že tak ako sa rozvíja pohyblivosť u chodiacich detí, mala by sa rozvíjať aj "vozíková" pohyblivosť u hendikepovaných. "V našom sortimente máme vozík, ktorého šírka sedu sa začína od 22 centimetrov. Jeho výhodou je, že dokáže rásť v šírke sedu, hĺbke sedu aj vo výške chrbtovej opierky," opísal Zeman. Pre postihnuté deti je preto nezmyslom, aby na vozík čakali niekoľko rokov.

Vozíky u nás používajú už dvojročné deti. Napríklad v Spojených štátoch vyvinuli elektricky poháňané minivozíky pre pohybovo postihnuté deti už od šiestich mesiacov. Keďže sa vďaka nim môžu presúvať z miesta na miesto, rozvíjajú sa im tak poznávacie schopnosti.

Obmedzenie na vozíky do šiestich rokov schválila kategorizačná komisia rezortu zdravotníctva pre zdravotnícke pomôcky a malo začať platiť od apríla. Až v utorok ho minister zrušil. "Návrh vzišiel z odbornej pracovnej skupiny, zaoberajúcej sa invalidnými vozíkmi," spresnila pôvod zámeru Eva Slováková z komunikačného odboru ministerstva. Raši rozhodol, že pokiaľ k tejto téme neprebehne široká diskusia všetkých zainteresovaných strán, zmeny robiť nebude.

Ľuboslava Štofková | Pravda,10. marca 2010  

 

zdroj:

http://spravy.pravda.sk/postihnutym-detom-hrozilo-ze-ostanu-bez-vozikov-f71-/sk_domace.asp?c=A100310_104623_sk_domace_p29