Českí lekári začali liečiť ochrnutých pacientov špeciálnym čipom — Brindleyho neurostimulátorom. Tento špeciálny čip voprerujú   do tela ochrnutému človeku vďaka čomu môže viesť lepší a samostatnejší život. Pacienti, ktorí sú ochrnutí od pása dole, získali v Českej republike novú nádej na zlepšenie kvality života. Česká Všeobecná zdravotná poisťovňa začala uhrádzať túto operáciu za pol milióna českých korún. Operácia spočíva v tom, že lekár voperuje špeciálny čip, vďaka ktorému dokážu ochrnutí ovládať svoje dôležité orgány.
Lepšiu kvalitu života priniesla Liborovi Zemanovi takáto operácia uskutočnená v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostišti na Žďársku. Lekári mu do tela dali Brindleyho neurostimulátor. Elektronické zariadenie umožňuje ovládať  zvierače a nervy močového mechúra, podobne aj konečník a erekciu. Libor (34), ktorý je po dopravnej nehode štrnásť rokov na invalidnom vozíku, dostal ako jeden z prvých pacientov v Česku šancu žiť kvalitnejšie. Trápili ho nielen problémy s vylučovaním, ale aj časté zápaly močových ciest spojené s veľkými bolesťami. Týmto jeho ťažkostiam odzvonilo.

Ako sa médiám vyjadril urológ Ján Breza z nemocnice na bratislavských Kramároch na Slovensku zatiaľ žiadnemu ochrnutému pacientovi Brindleyho neurostimulátor nevoperovali lebo na takúto drahú operáciu nemajú peniaze.
Pre slovenských ochrnutých pacientov to znamená, že ak si chcú aj oni aspoň čiastočne zlepšiť kvalitu svojho života a zbaviť sa problémov, musia sa zaujímať o možnosti operácie v Česku. Brindleyho neurostimulátor im musí odporúčať ošetrujúci lekár a zdravotná poisťovňa musí schváliť operáciu a úhradu v zahraničí. Bez dokladu o schválení od zdravotnej poisťovne si však pol milióna českých korún musí za operáciu a čip postihnutý zaplatiť sám.

Ako prebieha operácia? Lekári voperujú elektrický neurostimulátor do nervov v mieche. Na brucho pacienta pod kožu stabilne upevnia prijímač. Ak chce ísť pacient na toaletu, dotkne sa malou anténou prijímača, čo stimuluje nervy v močovom mechúre a zvierači. Podobne prístroj funguje pri konečníku. Ochrnutý už netrpí samovoľným únikom moču a vyprázdňovanie si môže riadiť.

Brindleyho neurostimulátor sa využíva aj pri iných orgánoch. Napríklad nervy z miechy sa prepoja s bránicou, čo umožní chorému dýchať bez podpory klasických dýchacích prístrojov. Tento neurostimulátor však nevie pomôcť tak, aby ochrnutí pacienti vstali a mohli chodiť.


článok je prevzatý z www.csz.sk
pridala i autor fotografie: T.Drdulová